ÖKOISKOLA

„Madarak karácsonya”

Madáretető készítő pályázat eredményhirdetése

  1.  gyertyagyújtás – 2024. november 29.

ÖKO munkaközösségünk november elején madáretető készítő pályázatot írt ki iskolánk tanulói számára. A pályázat célja az ökotudatos magatartás kialakítása, a fenntarthatóság és újrahasznosítás hangsúlyozása, valamint a családok közös, aktív időtöltésre való ösztönzése volt. A pályázati kiírásban kértük a gyerekeket és családjukat, hogy kizárólag otthon fellelhető, újra hasznosítható anyagokkal dolgozzanak. A pályázati munkák leadási határideje november 25-e volt, amelyre 24 madáretető érkezett. Mindegyik pályamű megfelelt az általunk kiírt feltételeknek, nagyon sok zseniális újrahasznosítási ötlettel találkozhattunk: régi hangszóró, konzervdoboz, petpalack, építési hulladékból készült faodú, barackfaág és barackos láda felhasználásával készült hagyományos madáretető, de akadtak trópusi hangulatú szalmatetős és csigaházakkal díszített műremekek is. Az alkotások fotóit megosztottuk iskolánk facebook oldalán közönségszavazásra, amelyre november 28-án éjfélig összesen több mint 1000 szavazat érkezett, a legtöbb szavazatot kapott madáretető 117 szavazattal került a dobogó legfelső fokára. A facebook szavazással elsősorban a kezdeményezésünk népszerűsítése volt a cél. Szeretnénk falunk lakosságát arra ösztönözni, hogy tegyenek minél többen madáretetőket kertjeikbe. Aki pedig kedvet kapott a madáretető készítéshez, az elkészült madáretetőkből ihletet meríthet, a legegyszerűbb párperces alkotástól, az igényesebb műremekekig.

A pályázat értékelésére november 29-én került sor, az első adventi gyertyagyújtás keretein belül, „Madarak karácsonya” címmel.

Az ünnepélyes díjkiosztón minden pályázó tanuló elismerő oklevelet kapott, amelyben személyre szólóan köszöntük meg munkájukat, kiemelve az általuk készített etető pozitívumait. Nem hirdettünk helyezéseket (ez alól kivételt képez a közönségdíjas madáretető), hanem minden osztályból a pályázati kiírásnak megfelelően egyetlen etetőt választatottunk ki, amelyet az osztályok közösen fognak gondozni a tavasszal beköszöntő jó időig.

Az eredményhirdetést követően a játszótérre vonultunk, ahol a háztartástan szakkör tanulói az általuk készített madárkalácsokkal díszítették fel a madarak karácsonyfáját. Közösen elénekeltük adventi énekünket és meggyújtottuk az első gyertyát a koszorún.

Majd az osztályok felhelyezték a madáretetőjüket egy általuk kiválasztott fára. Az etetők alá táblákat helyeztünk, amelyen az alkotó neve mellett felkerült egy tájékoztató is, arról hogy hogyan segíthetnek a játszótérre érkezők a madarak etetésében, és hogy mit tehetnek az etetőkbe.

Az iskolánk udvara sem maradt etető nélkül, a hatalmas platánfát a legnagyobb és legtöbb munkaórát igénylő gyönyörű „madármenzával” ajándékoztuk meg, és egy kagylókkal díszített bájos kis etetőt is tettünk a bejárattal szembe, hogy szünetekben is gyönyörködhessünk a madarak énekében.

Osztályok madáretetőit készítették:

  1. osztály: Horváth Ádám
  2. osztály: Berta Hanna
  3. osztály: Kovács Ábel
  4.  osztály: Batki Bendegúz
  5. osztály: Szabó Ákos János
  6. osztály: Lippai Csenge
  7. osztály: Az osztály tanulói
  8. osztály: Bódis Nikolett

         Az iskolaudvar etetőit készítették:

           Kovács Tímea és Petra 4. osztály

           Csatlós Ábel 1.osztály

         Közönségdíjas alkotás:

          Bódis Nikolett 8. osztály

Köszönjük minden tanulónak és családjának, hogy ilyen aktívan bekapcsolódtak ÖKO iskolánk életébe!

Sándor Mónika


Madárkalács készítése a Háztartástan szakkörön
2024. november 26.

     Iskolánk november hónapban Madáretető készítő pályázatot hirdetett meg tanulóink körében. A leginkább ökotudatos és praktikus etetők közül kerültek kihelyezésre alkotások intézményünk udvarán és játszóterünkön.

     A Háztartástan szakkörre járó gyerekekkel úgy döntöttünk, hogy ezekbe a madáretetőkbe eleséget készítünk. A november 26-i foglalkozásunkon ezért nem saját részünkre gyártottuk a finomságokat, hanem madárkalácsot állítottunk össze kis tollas barátaink számára. Sertészsírba kevertünk különféle magvakat: vörös és sárga kölest, búzát, napraforgót, vörös és fehér cirok magot. Ezután különféle formákba (fenyő, csizma, csillag, hóember) tettük a zsíros keveréket, melyekbe egy-egy fonalszálat is helyeztünk. Három napra fagyasztóba kerültek az eledelek, hogy kellően megszilárduljanak. A madáretetőket iskolánk tanulói és pedagógusai helyezték ki Advent első vasárnapját megelőző tanítási napunkon, amikor jelképesen meggyújtásra került a karácsonyt váró időszak első gyertyája egy közös énekléssel egybekötve. A szakkörösök az általuk készített madárkalácsokat a játszótéren kiszemelt fenyőfára helyezték fel, mely így téli madaraink karácsonyfája lett. A többi eleséget az etetőkbe helyeztük, hogy a bennünket meglátogató madárkák jó étvággyal csemegézhessenek belőlük.

     Az etetőkben természetesen szükség van az élelem pótlására is a tél folyamán. Szakköröseinkkel és iskolánk többi tanulójával figyelemmel kísérjük az eleségek mennyiségét és folyamatosan pótoljuk azt annak érdekében, hogy ne éhezzenek téli madaraink.
                                                                                                               
                                                                                         Kissné Tóth Andrea
                                                                                Háztartástan szakkör vezetője


Eredményhirdetés és a madáretetők elhelyezése a játszótéren. Az Iskola TV bejelentkezése a helyszínről.

Ocskó Zoltán videója


Madáretető készítő pályázat

Pályázati felhívás

Október 4: állatok világnapja

„A legjobb nap az iskolában”

2024. október 4-e iskolánkban az állatok világnapja jegyében telt.

Már előző héten kiértesítettük a szülőket, hogy ezen a napon a gyerekekkel együtt a kiskedvenceket is várjuk az első tanítási órára az iskolába egy állatbemutatóra.

Hozhatnak kutyát, cicát, halat, csigát, papagájt és egyéb kisállatot. Az alsó tagozatos gyerekekkel  megbeszéltük: hozzon mindenki egy plüss állatot ezen a napon!

Kértük azt is, hogy akinek van, jöjjön állatfigurás, vagy állatmintás öltözetben aznap a suliba. Meghirdettünk egy rajzpályázatot is, melynek témája a kedvenc állatos mesefigura, vagy kedvenc állat ábrázolása tetszőleges technikával.

Felmértük azt is, hogy melyik osztálynak mi a „kabalaállata”. Erre azért volt szükség, mert kézműves foglalkozás keretében ezen a napon ilyen állatos könyvjelzőt készíthettek a gyerekek.

A szavazás a következő eredménnyel zárult:

1. osztály: macska

2. osztály: tengeri malac

3. osztály: kutya

4. osztály: foltos hörcsög és süni.

5. osztály: elefánt

6. és 8. osztály: kutya

Ezután megkezdődött a kreatív munka. A jeles napra való hangolódásként az iskola földszinti folyosóján, az ÖKO-faliújságon állatokat ábrázoló fotók, rajzok, versek fogadták a tanulókat már a hét elején. A rajzpályázatra készült alkotások folyamatosan kerültek fel a hatalmas faliújságokra osztályjelzésekkel együtt a biológia tanteremmel szemben.

Már reggel korán érkeztek a hordozókban a cicák, hörcsögök, tengeri malacok, pórázon a kutyák, kalitkában a madarak, üvegben a halak, csigák. Az osztályok nyolc percenként érkeztek megtekinteni a kissé megszeppent állatokat: nem szoktak hozzá ekkora tömeghez, ennyi idegen tekintethez és szaghoz. A cicák, kutyák jól viselték a simogatást, dajkálást, de látszottak rajtuk az ijedelem jelei.

Testnevelés órán a tornateremben állatok- róka, béka, nyúl – bőrébe bújhattak a gyerekek utánzójárásokon keresztül. A megszokott végrehajtás mellett különböző nehezítések tették még izgalmasabbá a feladatok kivitelezését: pókjárás pacsival, sánta róka. Énekórán állatos dalokat énekeltek közösen a gyerekek: Száz liba egy sorban, Én elmentem a vásárba fél pénzzel, Fut a kicsi kordé kezdetű dalokat. A többi tanítási órába is igyekeztünk becsempészni az állatokat: matematika órán állatok voltak a szöveges feladatok és rejtvények szereplői, irodalom órán a szövegértési feladatok szereplői voltak állatok, angol órán hobbi állatokról beszélgettek és állatokkal kapcsolatos kifejezéseket sajátítottak el. Rajzórán állatokat rajzoltak és festettek lelkesen a gyerekek.

A nap végén megosztottuk egymással az élményeinket és tapasztalatainkat. Az Iskola TV szereplői kisfilmeket forgattak az állatokról, illetve interjúkat készítettek azokkal a gyerekekkel, akik állatokat hoztak erre a napra. Állatos öltözékbe is sok tanuló és kolléga érkezett ezen a napon. Az alábbi táblázat foglalja össze a nap számokban mérhető eredményeit:

A nap során zajló programokkal fő célunk a felelős állattartás kialakítása, a sokoldalú információ-gyűjtés, az érzékenyítés, az együttműködési képesség, a probléma-megoldási képesség, az elfogadás, a mozgáskultúra, a kézügyesség fejlesztése volt. A nap elérte célját, mert hazafelé menet azt mondták a gyerekek: ez volt az idei tanév legjobb napja.
Köszönöm mindenki munkáját, aki hozzájárult ahhoz, hogy ez a nap ilyen színvonalasan és sikeresen megvalósulhatott. A gyerekek örömét látva, úgy gondolom: megérte!

Sólyáné Sárközi Ágnes

______________________________________

Autómentes napot tartottunk iskolánkban

Az Európai Mobilitási Héthez kapcsolódóan idén iskolánk is részt vett az Autómentes nap (szeptember 22.) országos eseményén. Ezért szeptember 20-án, pénteken már nagy volt a nyüzsgés az iskola kerékpár tárolója körül, hiszen az autómentes napra érkeztek sokan kerékpárral, illetve rollerrel.

A gyerekeket előző héten a tanáraik szóban és plakáttal, a szülőket a csoportokon keresztül értesítettük ki a közelgő eseményről. Kértük őket, ha tehetik, ezen a napon az autó helyett jöjjenek inkább gyalog, kerékpárral, vagy rollerrel a gyerekek az iskolába, így védve a környezetünket.

A földszinti folyosó faliújságján helyeztünk el osztályonként plakátokat, amelyeken megérkezésük után jelezhették, hogyan jöttek aznap iskolába. Már reggel korán kíváncsi tekintetek nézték, felírta-e magát mindenki a lapra? Megegyezés szerint azok a tanulók, akik busszal járnak iskolába a gyalogos jelzéshez írhatták magukat, hiszen a buszmegállóból gyalog sétáltak el az oktatási intézményig.

Az összesítést követően kiderült, hogy 142 gyermek érkezett környezetkímélő módon ezen a napon az iskolába. A legtöbben, 91 fő kerékpárral, 43 fő gyalog és 8 személy lábbal hajtott rollerrel. Ez iskolánk tanulóinak 67 %-át jelenti. A felnőttek közül 16-an csatlakoztak a felhíváshoz.

Reméljük, hogy ez az esemény is hozzájárult környezetünk védelméhez és egyre többen gondolják Bordányban is úgy, hogy hasznosabb autómentesen munkába, iskolába járni.

Sólyáné Sárközi Ágnes